close
چت روم
بودجه فرهنگی شهرداری مشهد بیشتر از بودجه عمرانی!

بودجه فرهنگی شهرداری مشهد بیشتر از بودجه عمرانی!

پیغام مدیر
| به وب سایت مجله اینترنتی پرستو خوش آمدید | شما می توانید برای استفاده از امکانات بیشتر در وب سایت ما عضو شوید | برای نویسندگی در سایت با ما تماس بگیرید |

اخبار سایت

توجه : به دلیل مشکلات هاست و سرور ممکنه متن بعضی از مطالب خراب یا به درستی نمایش داده نشه که شما می تونید از طریق نظرات همان مطلب ما رو در جریان این خرابی قرار دهید.
با سپاس

دانلود نسخه جدید پوسته ایران موزیک مخصوص وردپرسدانلود افزونه Yoast SEO Premium 7.6.1

دانلود افزونه Yoast SEO Premium 7.6.1

دانلود نرم افزار مشاهده شبکه های اجتماعی برای اندروید

تبلیغات

بودجه فرهنگی شهرداری مشهد بیشتر از بودجه عمرانی!

تاریخ انتشار : 31 / 03 / 1396
بودجه فرهنگی شهرداری مشهد بیشتر از بودجه عمرانی!
مجله اينترنتي پرستو
توجه : به دلیل مشکلات هاست و سرور ممکنه متن بعضی از مطالب خراب یا به درستی نمایش داده نشه که شما می تونید از طریق نظرات همان مطلب ما رو در جریان این خرابی قرار دهید.

«حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد صادر شد» این خبری است که دادستان دیوان محاسبات کشور اعلام می‌کند. شهردار مشهد به تکاپو می‌افتد تا این انفصال را ملغی کند و بالاخره با کمک و پشتیبانی شورای شهر یکدست اصولگرای مشهد به خواسته خود می‌رسد. آرایی که مردم به صندوق‌های رای ریختند، نشان می‌دهد که عملکرد اصولگرایان شورای شهر دوره چهارم شهر مشهد مورد رضایت مردم نبوده است.

 

شنیده‌ها حاکی از آن است که بیش از نظارت بر مدیریت شهر، نقش سیاسی به خود گرفته است. اکثریت مردم بر این که نقش سیاسی این شورا پررنگ‌تر از حوزه شهری بوده، صحه می‌گذارند. حالا اصلاح‌طلبان هستند که سکان کشتی شورای شهر مشهد را به دست گرفته‌اند و در شورای پنجم باید این شهر مذهبی و استراتژیک را هدایت کنند و شهردار را انتخاب نمایند.

**

شهردار مشهد کیست؟

سید صولت مرتضوی در استان چهارمحال و بختیاری چشم به دنیا گشود و مسئولیت بسیج بابا حیدر (شهری در چهارمحال و بختیاری) پای او را به عرصه سیاست باز کرد. پس از آن او بخشدار مرکزی فارسان، فرماندار بیرجند، مدیر کل اقدامات تامینی سازمان زندانها، مدیرکل امور اداری و مالی سازمان زندان‌ها، مدیرمسئول روزنامه حمایت، دبیر اجرایی انجمن روزنامه نگاران مسلمان، دبیر انجمن روزنامه نگاران مسلمان و استاندار خراسان جنوبی شد.

 

شاید باید اوج فعالیت سیاسی او را در دوره دولت دهم دانست. او از سال ۱۳۸۸ به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور وقت (مصطفی محمدنجار) و رئیس ستاد انتخابات کشور شد و تا مهر ۱۳۹۲ بر سر این مسند ماند و پس از آن منتخب اعضای اصولگرای شورای شهر مشهد شد و بر مسند شهردار این شهر تکیه زد.

**

صدور حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد

دادستان دیوان محاسبات کل کشور می‌گوید: «دیوان محاسبات به علت ممانعت شهرداری مشهد از حسابرسی مالی این سازمان، حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد را صادر کرد.»

فیاض شجاعی در گفتگو با خانه ملت، در خصوص حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد می‌افزاید: «شهرداری‌ها مصداق بارز مالکیت عمومی محسوب می‌شوند به همین دلیل از دو سال گذشته طی حکمی به حسابرس‌ها اجازه داده شده که به عملکرد مالی داخلی شهرداری‌ها رسیدگی کنند. برخی از شهرداری‌ها در خصوص حسابرسی استنکاف داشته‌اند که شهرداری مشهد از شهرداری‌هایی بود که اجازه حسابرسی در خصوص عملکرد مالی را به حسابرسان نداده و اعلام کرد دیوان محاسبات در این زمینه صالح نیست اما ما با توجه به قانون دیوان محاسبات تاکید داشتیم که به عملکرد مالی شهرداری‌ها رسیدگی شود.

 

براساس قانون اگر هر کسی در روند رسیدگی‌های کارشناسان و حسابرسان دیوان محاسبات مانع ایجاد کند این کار تخلف محسوب می‌شود و دیوان محاسبات می‌تواند رای به مجازات متخلفین دهد که حکم مذکور عبارت است از توبیخ کتبی تا انفصال متخلف از خدمت دولتی، که بر این اساس با توجه به اینکه شهردار مشهد در سال گذشته در خصوص روند رسیدگی‌های دیوان محاسبات مانع ایجاد کرد، علیه ایشان توسط دیوان محاسبات دادخواست مطرح شد و نهایتا با رای صادره این نهاد، شهردار مشهد به انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.»

**

شهردار مشهد تکذیب کرد

سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد در مورد حکم انفصالش به آفتاب یزد فقط به گفتن «علی برکت الله» اکتفا می‌کند اما در گفتگو با تسنیم حکم انفصال خود را تکذیب کرده، می‌گوید: «پرونده در فرآیند اعاده دادرسی قرار دارد. خبر انفصال خدمت بنده صحت ندارد و متاسفانه در فضای مجازی برخی نشر اکاذیب کرده و اسناد محرمانه دیوان محاسبات را منتشر کرده‌اند. حق شکایت از افرادی را که نشر اکاذیب کرده‌اند برای خود محفوظ می‌دانم.»

 

این در حالی است که دادستان دیوان محاسبات کشور و حتی رئیس شورای شهر مشهد این انفصال را تایید می‌کنند. اولی (دادستان دیوان محاسبات کشور) از صدور حکم خبر می‌دهد و دیگری (رئیس شورای شهر مشهد) از ملغی شدن حکم پس از صدور آن.

 

دیوان محاسبات ساز و کار ورود ندارد

محمد کمال سرویها، رئیس شورای شهر مشهد در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «اگر بخواهم مختصر بگویم، ما مصوبه‌ای داشتیم در خصوص ورود دیوان محاسبات به بودجه شهرداری و بررسی بودجه شهرداری‌ها و با دلایل مختلف اثبات کردیم که دیوان محاسبات ساز و کار ورود به شهرداری‌ها را ندارد و شورای نگهبان هم این اجازه را نمی‌دهد، در نتیجه ورود پیدا نکند. به آقای شهردار هم گفتیم تنها مرجعی که به شهرداری‌ها ورود پیدا می‌کند شورای شهرها هستند. این دلایل را آورده و اثبات کردیم.»

 

وی در خصوص انفصال از خدمت صولت مرتضوی افزود: «دیوان محاسبات به دلیل آنکه شهردار با آن همکاری نکرده است، شاکی شده و یک رای دو ماهه تعلیق را برای شهردار مشهد در نظر گرفته‌اند. شهردار مکلف است از مصوبه شورای شهر حمایت کند و شهردار مشهد هم به وظیفه‌اش عمل کرده است. آقای شهردار به دیوان محاسبات رفته و دلایل خود را اقامه کرده و مستندات را که دیده‌اند، رای متوقف شده است.»

 

محمد کمال سرویها در پاسخ به این سوال که این حکم انفصال برای شهر مشهد مشکلی ایجاد کرده یا خیر؟ می‌گوید: «خیر، زیرا انفصال آنها متوقف شده و ایشان از امروز (چهارشنبه) در محل کارشان هستند. اگر هم مشکلی پیش بیاید قطعا باید با شورای شهر مشورت کنند که ما حتما سرپرست یا شهردار جانشین را مشخص کنیم. در حال حاضر ضرورتی برای این مسئله به وجود نیامد.»

 

دیوان محاسبات می‌تواند وارد شهرداری‌ها شده و حسابرسی انجام دهد. اما رئیس شورای شهر مشهد در این مورد تاکید می‌کند: «در تهران وارد شهرداری شده‌اند و به مشکلاتی برخوردند و هنوز به کلانشهرهای دیگر نرسیده‌اند. این بحثی است که مجلس شورای اسلامی باید وارد آن شود.»

**

شهردار سیاسی نمی‌خواهیم

یکی از منتخبین پنجمین دوره شورای شهر مشهد در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «در شبکه‌های اجتماعی خواندم که ایشان (سیدصولت مرتضوی) انفصال از خدمت گرفته‌اند.»

 

مجتبی بهاروند به این سوال که «با شهردار در این مورد صحبتی نکرده‌اید؟» پاسخ می‌دهد: «ایشان اصلا با ما صحبت نمی‌کنند. ما شورای پنجم هستیم و تا یک هفته قبل اعضای شورای چهارم و ایشان (سیدصولت مرتضوی) به هر دری زدند که انتخابات ما تایید نشود. آنها هر بهانه‌ای آوردند و گفتند که تقلب شده و درخواست بازشماری کردند اما رای ما بیشتر شد. تا هفته قبل حتی به جلسات کوچکی که با بعضی از افراد شاغل در شهرداری داشتیم، اعتراض کردند که هنوز قانونی نشده‌ایم. شهردار کلا حاضر به صحبت با ما نیست. چون لیست آنها رای نیاورد و تمام افراد لیست اصلاح‌طلبان رای آورده بودند، بر ما تاختند و با بازشماری آرا و افزایش رای‌های ما بود که تن به تایید انتخابات دادند.»

 

وی با اشاره به اینکه مدت کوتاهی از مدیریت ایشان بر شهر مشهد مانده، تاکید می‌کند: «ما قطعا شهردار جدید انتخاب می‌کنیم. ایشان هیچ کدام از ملاک و معیارهای شهرداری که مدنظر ماست را ندارند، چه انفصال شود چه نشود.»

 

بهاروند در پاسخ به این سوال که ملاک شما چیست؟ و آقای مرتضوی چه معیارهایی را ندارد می‌گوید: «ما در درجه اول می‌خواهیم که شهردار اصلا سیاسی نباشد. ایشان کاملا سیاسی هستند و تا جایی که من اطلاع دارم تا زمانی که به شهرداری آمدند لیسانس الهیات داشتند و قبل آن در کارهای سیاسی بودند. اما منظورم این نیست که شهردار وزن سیاسی نداشته باشد، شهردار مشهد در کنار وزن سیاسی که دارد، باید تخصص مرتبط با مدیریت شهری، تجربه اجرایی و مدیریت خوب را داشته باشد و از همه مهم‌تر بومی مشهد باشد. نمی‌گویم شهردار باید متولد مشهد باشد بلکه حداقل یک دهه در شهر مشهد سکونت داشته باشد و شهر مشهد را بشناسد. ایشان از جای دیگری آمدند و قول می‌دهم خیلی از مناطق و محله‌های مشهد را نمی‌شناسند.»

**

مرتضوی دیگر شهردار نمی‌شود

بهاروند با اشاره به این که مرتضوی معاون وزیر کشور بود، می‌گوید: «یعنی از یک حوزه سیاسی آوردند و شهردار مشهد کردند. ایشان باید در یکی از حوزه‌های شهری مثل معماری، شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، محیط زیست و... تخصص و سابقه مدیریتی داشته باشند. شورای چهارم و شهرداری کاملا سیاسی بود و خیلی از کارهایی که انجام می‌دادند سیاسی بود و به حوزه شهری مربوط نبود. ما شهرداری می‌خواهیم که با وزن سیاسی‌ای که دارد هم و غم خود را روی مسائل سیاسی نگذارد.»

 

وی با بیان این که شهردار مشهد نباید سن زیادی داشته باشد زیرا باید روزی ۱۲ تا ۱۶ ساعت کار کند، می‌افزاید: «معضلات و مشکلات شهر مشهد زیاد است. از نظر اقتصادی آنچه که شنیدیم و توضیح دادند شهر مشهد ورشکست شده است. خیلی از تراکم‌ها پیش خرید شده و تا چندین سال دیگر تراکم‌های شناور در دست مردم باقی می‌ماند. مشهد بدهی‌های زیادی هم دارد. آنچه که به ما توضیح دادند مشهد حداقل ۵-۴ هزار میلیارد تومان بدهکار است و در ازای وام‌هایی که گرفته‌اند، بهره زیادی به بانک‌ها پرداخت می‌کند. شهردار مشهد باید عملکرد خوبی در جذب سرمایه‌گذاری داشته باشد.»

 

بهاروند با اشاره به این که بعضی از پروژه‌ها به بهانه پیوست فرهنگی سال‌ها معطل مانده است، تاکید می‌کند: «گاها می‌بینیم شهرداری مشهد آنقدر که به بعضی از مسائل سیاسی واکنش نشان می‌دهد به خیلی از حوزه‌های شهری این واکنش را نشان نمی‌دهد. آن طور که من غیررسمی شنیدم بودجه فرهنگی شهر مشهد از بودجه عمرانی شهر بیشتر است.

 

خب همه می‌دانند که فرهنگ و هنر مدت‌هاست در شهر مشهد فعال نیست، نه کنسرتی در شهر مشهد برگزار و نه مباحث فرهنگی پیگیری می‌شود. خیلی از مباحثی که مطرح می‌شود فرهنگ و هنر واقعی نیست اما بودجه آن این طور تصویب شده است. درحال حاضر، کل شهر مشهد پر شده از پوستر شخصیت‌های خاص. این نیاز جامعه است اما در حوزه شهرداری نیست بلکه وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی می‌باشد. ولی بودجه زیادی صرف کارهای غیرشهری شده است. ما در آینده در راستای وظایف شهرداری و شورای شهر گام برمی‌داریم.»

 

 

 اخبار اجتماعی  -  آفتاب  یزد  


اگر از این مطلب خوشتون اومده باشه میتونید برای بهتر شدن مطالب و همچنین پیشرفت و پایداری این مجله در آن سهیم باشید
شما فقط با پرداخت 2000 تومن میتونید در هزینه های این مجله شریک شوید


نویسنده :
تعداد بازديد : 79

ارسال نظر براي اين مطلب

نظرات شما باعث دلگرمی ما و بهتر شدن مطالب سایت می شود
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات

جهت سفارش کلیک کنید

به گروه تلگرام سایت ما بپیوندید به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید